Chorwacja 2014: Majówka z PTT Nowy Sącz – Szybenik 30.04.2014

6 Ten wtorkowy ostatni dzień kwietnia obfitował w atrakcje. Po wodospadach na rzece Krka jedziemy krętą malowniczą szosą do Szybeniku. To zabytkowe portowe miasto północnej Dalmacji. Już przez szyby autokaru podziwiamy widoki na Zatokę Szybenicką i odległy archipelag niezliczonych wysepek Kornatów. Po zaparkowaniu autokaru spacerujemy nadmorską promenadą w kierunku starego miasta. Po drodze fotografuję przycumowane statki i białe jachty. W otoczeniu kwitnących różnobarwnych drzew różaneczników,  palm daktylowych, kolorowych skwerów dochodzimy do okazałej katedry.

Nasza uwagę po drodze zwracają liczne narodowe akcenty, w sąsiedztwie wyniosłych palm “łopotają” na wietrze flagi Chorwacji, Szybeniku i niebieskie Unii Europejskiej. Po zwiedzeniu renesansowego  kościoła stromymi schodami wspinamy się w labiryncie wąskich uliczek gdzie słońce nie ma prawa wstępu. Dochodzimy do starego cmentarza na szczycie wzgórza. Podziwiamy szerokie panoramiczne widoki, woda zatoki mieni się w srebrzystych blaskach niskiego światła. Ponad mozaiką czerwonych dachów Szybenika widać morską nieskończoność.

Wracając na dłużej rozsiadamy się w zaczarowanym ogrodzie pachnącym jaśminem, różami i bukietem ziół. W cieniu okazałego figowca raczymy się pienistym napojem i gasimy emocje gałkami kolorowych lodów. W porcie dokarmiamy urocze łabędzie, a sami dokarmiamy się pizzą z owocami morza. Czekając na autokar przy portowym parkingu żywo wspominamy atrakcje dnia, wokół słonecznej tarczy pojawia się na chwilę tęczowy efekt „halo”. Do hotelu wracamy późnym wieczorem nasyceni barwami i zapachami Chorwacji usypiamy słodko.  Jutro dzień górski – pasmo Velebit z PN Paklenica a wieczorem: najpiękniejszy zachód słońca w Zadarze….zapraszam do galerii zdjęć!

Dodaj swój komentarz:

*e-mail nie będzie publikowany.