Chorwacja 2014: Majówka z PTT Nowy Sącz – Wielka Paklenica 1.05.2014

17 W trzecim dniu wycieczki udajemy się do parku Narodowego Wielka Paklenica w paśmie górskim Velebit. Już przez szyby autokaru ponad wijącą się autostradą pojawia się grzebyczek szczytów okraszony porannymi mgłami. Początkowo w niezbyt sprzyjającej pogodzie wędrujemy skalistym wąwozem o prawie pionowych ścianach. Podziwiamy wspinających się alpinistów, uczestników międzynarodowego zlotu. Na linach wspinają się cale rodziny nawet z kilkuletnimi dziećmi. Kamienny wygodny szlak wije się w sąsiedztwie spienionego potoku, usianego kaskadami i licznymi wodospadami. Światło zaczyna rozrywać ciężki chmurzyska i ożywiać barwy ścian wąwozu. Szlak prowadzi dalej cienistym leśnym tunelem wzdłuż strumienia o ciekawej żółtopomarańczowej barwie.

Po wyjściu z lasu ścieżka wije się wygodnymi zakosami i doprowadza do wylotu jaskini. W pięknej słonecznej pogodzie podziwiamy widoki na barwne ściany Velebitu. Jaskinię zwiedzamy w towarzystwie chorwackiego przewodnika. Jest to typowa jaskinia naciekowa usiana bajkowymi formami stalaktytów i stalagmitów, które kojarzą się postaciami: baby Jagi, szopki bożonarodzeniowej, czy ścianą kościelnych organów. Mocno ochłodzeni schodzimy stromym skrótem do schroniska Lugarnica. Tu pod dachowym okapem, w atmosferze międzynarodowych śpiewów przeczekujemy deszczową nawałnicę.

Po zasłużonym posiłku schodzimy do parkingu. Po drodze mijamy urocze juczne osiołki i obserwujemy skalne wyczyny alpinistów. To nie koniec atrakcji na dziś jedziemy zwiedzać portowe miasteczko Zadar. Mamy też nadzieję zobaczyć jeden z najpiękniejszych nadmorskich zachodów słońca. Do zobaczenie w Zadarze i…zapraszam do galerii zdjęć.

Dodaj swój komentarz:

*e-mail nie będzie publikowany.