Chorwacja 2014: Majówka z PTT Nowy Sącz – Zadar 1.05.2014

44 Zadar nowoczesne miasto portowe w Północnej Dalmacji. Miasto wita nas piękną, słoneczną pogodą. Zwiedzamy starą część z ruinami budowli rzymskich, kościołami w stylu romańskim, forum. Tradycja styka się tu z nowoczesnością. Turystów wita uśmiech i melodia sympatycznego ulicznego gitarzysty. Jednak dla mnie nadmorska część miasta to rarytas. Spacerując kolorową promenadą podziwiam szafirową toń wody zatoki. Mijam i fotografuję liczne o różnych wielkościach białe okręty przycumowana do nadbrzeża. Dochodzę do miejsca gdzie rozsiadło na betonowych schodkach grono miłośników morskich organów.

Podziwiając zachodzące słońce i trójkątne sylwetki pływających żaglówek  wsłuchujemy się w niskie tony. To falujące morze uruchamia osobliwy instrument. Niskie słońce oświetla zatokę czyniąc na wodzie świetliste blaski. Po wysiłku w górach Velebitu nurzamy się w błogim lenistwie zjadając kolorowe lodowe kulki i smakując tę czarowną chwilę. Na stylizowanym szklanym słońcu robimy sobie pamiątkowe fotki i niespiesznie wracamy do autokaru. Nadmorska promenada tętni swoim codziennym życiem. Spacerują, trzymając się za ręce zakochane pary. Barwne place zabaw wypełnione są wesołym gwarem i śmiechem dzieci. W ostatnich promieniach zachodzącego słońca na lustrzanej tafli wody odbija się oblicze nowego miasta.

Obserwuję jak na niebiesko-szafirowej toni manewruje potężny biały prom Jadrolinija. Jak co dzień wracamy późnym wieczorem na smaczną obiadokolację i szybko zasypiamy śniąc o tej pięknej krainie. A jutro morska przygoda – całodzienny rejs stateczkiem pośród licznych wysp i wysepek Parku Narodowego Kornaty. Oj! …będzie się działo!!!Zapraszam do galerii wybranych fotografii …

Komentowano: 1 raz

  • anna51-52


    May 12, 2015 10:53:29

    Chorwacja piękny kraj
    chciałabym się jeszcze raz tam wybrać

Dodaj swój komentarz:

*e-mail nie będzie publikowany.