Gorce – góry wspaniałe: Gorc Troszacki i Kudłoń – 2.11.2011

7 Listopad dla mnie „kolorysty” był zazwyczaj miesiącem najmniej atrakcyjnym pod względem warunków do podziwiania krajobrazów i ich fotografowania. Nie dotyczy jednak to 2011 r. Już 2 listopada na jesienną górską wycieczkę wybrałem się na jeden gorczańskich szczytów Kudłoń. Na szczyt prowadzi mało uczęszczany szlak żółty z Lubomierza, przez bardzo widokowe polany: Jaworzynkę, Podskały i Gorc Troszacki.

Wyprawa zaowocowała serią pięknych widokowych fotografii, którą prezentuje w poniższej galerii. To właśnie z tego poranka pochodzi zdjęcie („poranna musztra”, illumination”) opisane w kategorii: „Perełki fotograficzne” niewątpliwie moje najlepsze, a także niedawno wybrane (31.01.2013r) w Krynickim Towarzystwie Fotograficznym zdjęciem roku 2012- „jesienna mozaika”. Gorce jesienią ukazują swoje najpiękniejsze oblicze. Urozmaicony szlak prowadzi fragmentami w mocno zielonym cienistym świerkowym lesie utkanym purpurą jesiennych buków. Następnie rozległymi polanami, które o tej porze roku mają koloryt rudo–brązowych traw, z oliwkowym akcentem borówkowych krzewinek. Charakterystyczne dla gorczańskiego krajobrazu są rozsiane po halach pasterskie szałasy. Dają schronienie w czasie pogodowych niespodzianek!

Z gorczańskich hal rozpościerają się wspaniałe widoki w kierunku wierchów Beskidu Wyspowego i Sądeckiego, szczególnie piękne ku wierzchołkom Tatr i Pienin. Nazwy szczytów łatwo zidentyfikować porównując je z rycinami na Tablicach Informacyjnych umieszczanych w ważnych miejscach. Przejście przez wierch Kudłonia dostarcza zgoła innych wrażeń. Mimo pięknej pogodowej aury, widok umarłego lasu, przytłacza tą nieuchronnością losu. Ukazują się kolejne polany Pustak i Przysłopek, na Turbacz stąd ok. 2godz. ale…jakiś ważny telefon i czas wracać do obowiązków. Powrót tą samą drogą do Lubomierza.

Jeszcze raz się okazało, że najlepsze zdjęcia rodzą się z przypadku z tzw. „farta”, najważniejsza jest decyzja aby wybrać się w góry na spotkanie z natura. Natura może być groźna, niebezpieczna, ale jest bardzo szczodra i wynagrodzi każdego kto ją kocha i szanuje.

Komentowano: 4 razy

 • ma.lourdes e.


  February 4, 2013 13:18:28

  Hermosas fotos, lugares desconocidos, aquí en mi tierra, no hay montañas, pero si mucha vegetación, es agradable ver otros paisajes. Muchas gracias.

 • Janusz Wańczyk


  February 4, 2013 17:10:10

  Gracias por visitarnos, me alegro de que te haya gustado, os invito de nuevo y saludos!

 • dodoma


  June 12, 2016 09:01:45

  Niesamowite zdjęcia! Zapierają dech w piersiach (i pewnie wzbudzają zazdrość niejednego fotografa), aż się chce rzucić wszystko i ruszyć na szlak. Pozdrawiam i życzę samych takich perełek 🙂

 • Ola


  September 19, 2018 09:15:06

  Witam,

  Bardzo spodobały mi się Pana zdjęcia, sama mieszkam w tych terenach i marzy mi się kolekcja obrazów na płótnie własnie takich jak te Pana! Czy jest możliwość otrzymania niektórych zdjęć w wysokiej rozdzielczości? Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj swój komentarz:

*e-mail nie będzie publikowany.