Małe Pieniny: Wysoki Wierch (899 m. n.p.m)

20 Niewysoka kopa w paśmie Małych Pienin wspaniała widokowo, jedna z moich ulubionych fotograficznych miejscówek. Są różne wersje dotarcia na szczyt. Najszybciej bo w 45 min. z uroczego parkingu na Leśnickiej Przełęczy (Słowacja). Od polskiej strony z Jaworek przez Durbaszkę (po drodze schronisko), ok. 2 godz. Można posłużyć się wyjazdem kolejką krzesełkową ze Szczawnicy na Palenicę. Stąd spacerkiem przez Szafranówkę niebieskim szlakiem ok. 1,5 godz. do skrzyżowania ze szlakiem żółtym wiodącym ze słowackiego Wielkiego Lipnika do Szlachtowej. W 10 min. jesteśmy na szczycie.

Taką właśnie wersję wybrałem w październikowe popołudnie, z myślą fotografowania o „złotej godzinie”. Ponieważ dojechałem do Szczawnicy zbyt wcześnie to chętnie pospacerowałem brzegiem Dunajca obserwując w pięknym świetle i jesiennych barwach płynące tratwy. Po wyjeździe kolejką na Palenicę niedaleko za Szafranówką zboczyłem nieco na pobliską polanę już na terenie Słowacji. Jest to przepiękne miejsce z widokiem na Trzy Korony, Sokolicę i skalne otoczenie Leśnickiego Potoku. Dodatkową atrakcją okazało się stado pasących się owiec (oczywiście zapytałem o zgodę na fotografowanie właściciela stada i szczekających opiekunów). Kolejnym, godnym polecenia miejscem widokowym leżące blisko szlaku są Łaźne Skałki (trzeba trochę uważać!). Spacer rozległymi polanami dostarcza wielu wrażeń, widać w dole zabudowę Szczawnicy, warto się też zatrzymać i odwrócić w kierunku Trzech Koron. Na Wysoki Wierch docieram o właściwej porze. Dopisało światło i jesienne barwy.

Fotografuję z użyciem teleobiektywu i niezbędnego w tej sytuacji statywu. Niskie światło podkreśla plastykę pienińskich łąk i pastwisk. W złotym świetle falują wysokie trawy, wspaniale prezentują się „piramidy” Holicy, Nowej Góry i zęby Trzech Koron. Już po zachodzie słońca z czołówką na głowie schodzę żółtym szlakiem do najbliższej Szlachtowej i okazją dojeżdżam na parking pod szczawnicką Palenicą.

Komentowano: 6 razy

 • zenit


  April 8, 2013 19:15:37

  Przepiękne zdjęcia ! Gratuluje !

 • Alfi


  May 5, 2013 05:21:15

  Jestem zachwycony wysoką jakością fotografii , “artystycznym okiem” i pięknem krajobrazów. Ciekawe jakim aparatem te zdjęcia były zrobione. Ja moim Panasonikiem Lumix – cyfrowym – nigdy nie osiągnę jakości zdjęć , które tu oglądam i którymi się zachwycam. Myślę , ze takie wspaniałe zdjęcia można zrobić tylko lustrzanką przez bardzo dobrego fotografika.

 • basiulka


  May 12, 2013 17:59:10

  Zachwycam się Pana fotografią krajobrazu.

  Mam pytanie P.Januszu,jak można polepszyć ap.cyfrowym/CanonPowerShot SX10/fotki krajobrazowe.

  Pozdrawiam

 • Janusz Wańczyk


  May 14, 2013 07:21:21

  Myślę,że zastosowanie filtru polaryzacyjnego zwiększy możliwości fotograficzne.Potrzebny będzie adapter do zamocowania filtrów!…pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku!

 • ageczka


  December 10, 2015 18:58:26

  To jedno z moich ukochanych miejsc w Beskidzie 🙂 Uwielbiam siedzieć na tym szczycie i ” mieć Tatry na dłoni”

 • Ania


  March 15, 2016 19:49:55

  Kochany panie Januszu,

  siedzę w biurze, w USA, 10 000 km od wszystkiego, co kocham.

  Otoczona industrialem, dusznym miastem, na którego głównej ulicy wycięto w ubiegłym roku wszystkie drzewa , bo “sprawiały kłopot”.

  Szukałam tapety, żeby choć w komputerze ocalić cząstkę swej duszy… trafiłam do Pana.

  Nawet Pan nie wie… jak bardzo… jak mocno… ile to wszystko znaczy dla kogoś, kto śni po nocach o zielonych łąkach, a musi się budzić wśród betonu i szkła.

  Pańskie fotografie są jak światło w ciemną noc. Jak oaza na pustyni. Jak promień Słońca w śnieżycy i po burzy. Jak wszystko, co najpiękniejsze. Dziękuję.

  Zorganizował mi pan popołudnie. Nic już dzisiaj w pracy nie zrobię. Nakryją mnie. Zwolnią, wywalą.
  Spakuję wtedy dobre sandały, kapelusz i kij. I pojadę w te łąki, które ktoś jakby rylcem wyrył w mojej duszy.

  Może się spotkamy. Zapatrzymy. Zasłuchamy.

  Dziękuję.

Dodaj swój komentarz:

*e-mail nie będzie publikowany.