Moje miejscówki fotograficzne: Przełęcz Rozdziela (803 m n.p.m.) I – maj 2011

13 Rozdziela (słow. sedlo Rozdiel) – leżąca na wysokości 803 m n.p.m. przełęcz oddzielająca Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego. Przez przełęcz tę i szczyty, oraz cały główny grzbiet Małych Pienin i grzbiet Beskidu Sądeckiego w kierunku Piwnicznej biegnie granica polsko-słowacka.   Na przełęcz dodzi polna droga od Litmanowej na Słowacji (dawniej było tu turystyczne przejście graniczne). Z przełęczy widoki na Pieniny z charakterystyczną sylwetką Trzech Koron, Gorce z Lubaniem i Beskid Sądecki od Przehyby, Radziejowej po Rogacze.  Na Słowacji widoczne Lewockie Wierchy.

Rozdziela to szerokie i płaskie siodło. Obszar przełęczy oraz całe zachodnie, północne i południowe zbocza, a także duży obszar wschodnich (słowackich) zboczy jest odkryty i trawiasty. Rozciągają się stąd kapitalne i szerokie widoki na Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce. Spod przełęczy oraz północnych zboczy Wierchliczki wypływa Brysztański Potok i widoczne są imponujące Brysztańskie Skały, będące fragmentem rezerwatu przyrody Biała Woda. Poniżej przełęczy znajduje się bacówka, w której kupić można oscypki.

Szlaki turystyki pieszej (od skrzyżowania przy przejściu granicznym):

  • niebieski do Gromadzkiej Przełęczy na Obidzy przez Szczob i Hurcałki (1 h),
  • niebieski głównym grzbietem Małych Pienin na Wysoką (2 h),
  • żółty do Jaworek przez rezerwat przyrody Białą Wodę. 1:10 h (↑ 1:30 h),
  • żółty do Litmanowej. 1 h (↑ 1:30).

Miejsce to często odwiedzam w celach turystycznych ale także fotograficznych, szczególnie godne polecenia w porze zachodu słońca. Miejsce łatwo dostępne z Obidzy n Kosarzyskami gdzie w porze nie zimowej można dojechać samochodem, dalej szlakiem niebieskim ok. 1 godz. Równie szybko z Jaworek przez rezerwat Biała Woda, szlak żółty ok. 1,5 godz.

Dodaj swój komentarz:

*e-mail nie będzie publikowany.